Dlaczego warto korzystać z usług firm rekrutacyjnych w IT

Potrzeby a możliwości

Kiedy w twojej firmie pojawia się potrzeba zatrudnienia wysokiej jakości specjalisty IT masz do wyboru dwa rozwiązania – zlecić proces rekrutacji wewnętrznemu działowi HR lub skorzystać z usług firmy rekrutacyjnej.

Rozważając pierwszą opcję musisz liczyć się z tym, że zaangażowanie swoich pracowników w żmudny, wymagający, często wielotygodniowy proces odciągnie ich od pozostałych obowiązków – oczywistym jest bowiem, że dział ograniczony jest pod względem wielkości i zasobów, a znalezienie idealnego kandydata nie jest proste.

Jeżeli zaś potrzebujesz zatrudnić osobę o wąskiej specjalizacji z zakresu najnowszej technologii, przygotowanie i wdrożenie pracowników działu HR w programy, które będą mogły tę wiedzę zweryfikować, także będzie wymagało czasu i zaangażowania.

Trudny rynek

Warto też zdawać sobie sprawę z tego, jak trudny jest obecnie rynek specjalistów w sektorze IT. Nie chodzi tu tylko o niedobór kandydatów przy rosnących potrzebach. Dodatkowym wyzwaniem jest dynamiczny rozwój poszczególnych dziedzin, a w związku z tym zapotrzebowanie na pracowników z najnowszymi umiejętnościami.

Rywalizacja firm w pozyskiwaniu najlepszych kandydatów jest ogromna, dlatego należy zapomnieć o czasach, w których wystarczyło zamieścić ofertę pracy w portalu z ogłoszeniami i czekać na spływające CV.

Potrzebna jest efektywna eksploracja rynku, a do tego najodpowiedniejsze narzędzia i zasoby mają firmy rekrutacyjne.

Atuty firm rekrutacyjnych w IT

Po pierwsze firmy wyspecjalizowane w branży IT doskonale zdają sobie sprawę z sytuacji rynkowej, a po przeprowadzeniu briefingu z Hiring Managerem, są w stanie precyzyjnie przygotować profil idealnego kandydata. Następnie, skupiając się wyłącznie na tym zadaniu, mogą sprawnie przeprowadzić proces rekrutacji, zatrudnienia i wdrożenia nowego pracownika.

Efektywność i skuteczność agencji związana jest między innymi z tym, że ma ona dostęp do dwóch źródeł pozyskiwania kandydatów – tych, którzy aktywnie poszukują nowego zatrudnienia (pośrednicy mają swoje własne bazy pracowników stałych i pracujących przy projektach), ale także do kandydatów pasywnych – zatrudnionych w innych firmach, z którymi rekruterzy utrzymują stałe relacje.

Co ważne, osoby prowadzące rekrutacje mają kompetencje, by na bieżąco weryfikować wiedzę kandydatów z zakresu technologii (np. znajomość konkretnych języków programowania), stosują też techniki przesiewowe – ocenę behawioralną i pogłębione wywiady, by sprawdzać kompetencje miękkie. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba zatrudniona do firmy zostanie w niej na dłużej.

Korzyści dla firmy

Zdjęcie z barków firmy wymagającego procesu rekrutacji to niejedyne dla niej korzyści. Niebagatelne znaczenie w konkurencyjnym środowisku specjalistów IT ma prestiż, z którym wiąże się zatrudnienie profesjonalnej agencji rekrutacyjnej. Dla kandydata jest to jednoznaczny sygnał, że firma podchodzi do sprawy poważnie, stosując najlepsze praktyki.

Dodatkowo doświadczeni rekruterzy potrafią w odpowiedni sposób przedstawić firmę klienta – tak, by potencjalny pracownik nie miał wątpliwości, że nawiązanie z nią współpracy będzie najlepszym wyborem.

Nie należy się także obawiać opłat związanych z zatrudnieniem agencji. Są to koszty, które tak naprawdę prowadzą do oszczędności. Począwszy od znacznego odciążenia działu HR, którego pracowników nie trzeba oddelegować do prowadzenia procesu rekrutacji, przez mniejsze ryzyko popełnienia błędu (zatrudnienia nieodpowiedniej osoby) dzięki większej ilości atrakcyjnych kandydatów i ogromnemu doświadczenie rekruterów, aż po możliwość rozliczania się w modelu Success Fee czyli za osiągnięcie celu, a nie sam fakt realizacji usługi.

Do tego wszystkiego dochodzi tzw. Gwarancja zastępstwa – oferują ją agencje o najwyższych standardach, na wypadek, gdyby współpraca z nowozatrudnionym specjalistą zakończyła się w krótkim czasie. Istnienie takiego zapisu w umowie świadczy pośrednio o wysokiej jakości usług pośrednika, który jest pewien skuteczności prowadzonych przez niego procesów, bowiem żadnej ze stron nie opłaca się ponowne przeprowadzanie rekrutacji.

Usługi firm rekrutacyjnych są kompleksowe. Rozpoczynają się od briefingu z Hiring Managerem i stworzeniem modelu idealnego kandydata. Kolejno następuje prześwietlenie rynku, sprawdzanie dostępności pasujących specjalistów, ich weryfikacja (kontrola przeszłości, kwalifikacji, historii zatrudnienia, certyfikatów i referencji), organizacja spotkań, prowadzenie rozmów, negocjacje warunków zatrudnienia, przygotowanie dokumentów. Cały proces kończy onboarding, który zapewnia płynne i bezproblemowe wdrożenie pracownika – od dopilnowania wszelkich formalności po wprowadzenie do zespołu.

Często również na tym współpraca z agencją się nie kończy – może ona świadczyć pomoc w utrzymaniu pracownika. Polega to na opracowywaniu skutecznych strategii, tworzeniu ścieżki rozwoju kariery, budowaniu jego zaangażowanie i stwarzania pozytywnego środowiska pracy. Pamiętajmy, że specjaliści w sektorze IT nie narzekają na propozycje, więc na ich pozyskaniu do firmy wyzwania się nie kończą. Zapewnienie im odpowiednich warunków i możliwości rozwoju może mieć kluczowe znaczenie.

Korzyści dla pracownika

Ze współpracy z firmą rekrutacyjną w IT korzyści czerpią nie tylko firmy szukające najlepszych pracowników, ale także sami specjaliści.

Korzystanie z usług agencji otwiera im dostęp do najatrakcyjniejszych ofert pracy i odciąża w kwestii samodzielnego szukania ogłoszeń. Zdarza się, że najlepsze firmy w ogóle rezygnują z zamieszczania informacji o rekrutacji w portalach internetowych, dlatego jedyny do nich dostęp jest przez pośredników.

Agencje oferują specjalistom wsparcie w procesie rekrutacyjnym, profesjonalnie oceniają ich umiejętności, analizują doświadczenie, a dzięki testom i rozmowom są w stanie nakierować kandydata na odpowiednie dla niego stanowisko i wytyczyć ścieżkę rozwoju.

Dodatkowo współpraca z firmą rekrutacyjną znacząco skraca czas poszukiwania pracy i ogranicza ilość bezowocnych spotkań do minimum.

Podsumowanie

Kiedy pojawia się konieczność zatrudnienia w firmie wysokiej jakości specjalisty IT warto poświęcić czas na analizę jaki sposób rekrutacji będzie skuteczny, oszczędny i korzystny biznesowo, który pozwoli uniknąć błędów, zaoszczędzi czas i pieniądze firmy.

Obecnie wysoko wyspecjalizowane agencje z sektora IT dają gwarancję szybkiego i efektywnego znalezienia odpowiednich pracowników nawet na tym wymagającym rynku.