Jakie korzyści daje Body Leasing na rynku usług IT?

Aby dobrze zrozumieć czym jest Body Leasing i w jakich okolicznościach warto z niego skorzystać, wyobraźmy sobie dwie sytuacje:

– W pierwszej twoja firma dostaje do realizacji atrakcyjny projekt „na wczoraj”. Masz zespół świetnych specjalistów, ale niestety ich moce przerobowe nie zagwarantują oddania pracy w wymaganym terminie. Potrzebujesz, aby do grupy, jak najszybciej, dołączyła osoba, która bez czasochłonnego wprowadzenia przystąpi do pracy.

– Druga sytuacja jest podobna, jednak problemem nie jest zbyt mała wydajność zespołu, a konieczność dołączenia do grupy osoby o kompetencjach, których żaden z twoich pracowników nie ma – owszem firma posiada know-how do efektywnego prowadzenia projektów IT, ale potrzebuje wsparcia pracownika o ściśle określonej specjalizacji. Tylko w ten sposób zrealizujecie projekt.

Te dwie historie łączy presja czasu i potrzeba współpracy z osobą z doświadczeniem, często o wąskiej specjalizacji.

W takich przypadkach firma nie może sobie pozwolić ani na kilkutygodniową rekrutację, ani zatrudnienie osoby na etat. Nie ma też takiej potrzeby, bo projekt jest jednorazowy i tworzenie nowego etatu w firmie jest nieopłacalne.

Najlepszym rozwiązaniem okazuje się Body Leasing – specyficzny rodzaj outsourcingu personalnego, korzystny zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.

Body Leasing pozwala na szybkie wprowadzenie do projektu wysoko wykwalifikowanego pracownika (często o bardzo wąskiej specjalizacji), którego zadaniem jest uzupełnienie braków kadrowych lub kompetencyjnych.

Sytuacja na rynku specjalistów IT

Aby jeszcze lepiej zrozumieć atrakcyjność Body Leasingu przyjrzyjmy się, jak wygląda rynek specjalistów IT.

Model tradycyjnego zatrudnienia, chociaż nadal jest dominującym w Polsce, niekoniecznie sprawdza się, jeśli chodzi o sektor IT, w którym sytuacja jest po prostu trudna. Z jednej strony mierzymy się z dużym niedoborem kandydatów, z drugiej mamy nieustannie rosnące zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników o ściśle ukierunkowanych umiejętnościach.

Konkurencja jest ogromna. Firmy mają poważny problem z dotarciem do wysoko wyspecjalizowanych kandydatów nie tylko dlatego, że rośnie konkurencja na rynku pracy, ale również z tego powodu, że z uwagi na szybką dewaluację umiejętności technicznych (cały czas pojawiają się nowe technologie), pracowników z najnowszymi kompetencjami jest faktycznie niewielu. A takich często potrzebują nie tylko duże korporacje, ale również początkujące startupy.

Korzyści z Body Leasingu dla firmy

Body Leasing jest atrakcyjną formą pozyskania odpowiednich pracowników do firmy w wielu aspektach – począwszy od możliwości dotarcia do najbardziej poszukiwanych specjalistów, krótkiego czasu, który upływa do momentu rozpoczęcia przez nich pracy, przez oszczędności finansowe firmy i ograniczenie kwestii formalno-prawnych.

Body Leasing jest dobrym rozwiązaniem bez względu na rozmiar przedsiębiorstwa. Ponieważ pracownik nie wiąże się z firmą na stałe, nie istnieje obawa, że odrzuci propozycję bojąc się o stabilne zatrudnienie w przyszłości. Większe znaczenie ma możliwość uczestniczenia w atrakcyjnym projekcie, który poszerzy jego portfolio, uzupełni doświadczenie, rozwinie umiejętności.

Zatrudnienie pracownika na stałe wiąże się zazwyczaj ze żmudnym, długotrwałym procesem rekrutacyjnym, który mocno angażuje dział HR lub obciąża finanse firmy kosztami wynajęcia agencji. Po nim następują najczęściej szkolenia, wdrożenie i działania związane z utrzymaniem pracownika w firmie.

Długość tego procesu może niekorzystnie wpłynąć na tempo realizacji projektu, należy bowiem uwzględnić nie tylko samą rekrutację, ale także okres wypowiedzenia pracownika w poprzedniej firmie. W przypadku, gdy zależy nam na czasie, takie rozwiązanie mija się z celem.

W przypadku jednorazowych, krótkoterminowych projektach wiązanie się na stałe z pracownikiem, z którego kompetencji nie będziemy prawdopodobnie w przyszłości korzystać, również jest nieracjonalne i niekorzystne pod względem biznesowym.

Body Leasing jest najlepszym sposobem na szybkie przystąpienie do realizacji projektu. Precyzyjne określenie potrzeb i wymagań pracodawcy gwarantuje dobre dopasowanie specjalisty do zespołu zarówno w kwestiach uzupełnienia kompetencji technicznych, jak i umiejętności interpersonalnych (należy pamiętać, że klient ma pełną kontrolę nad procesem wyboru kandydata i możliwość dodatkowej weryfikacji).

Jedną z ważniejszych zalet Body Leasingu jest dostęp „od ręki” do specjalistów o wąskich specjalizacjach, których trudno znaleźć na rynku pracy.

Agencje posiadają własne bazy specjalistów pracujących na zasadzie Body Leasingu. Pracownicy ci są szczegółowo weryfikowani pod kątem wiedzy, umiejętności, doświadczenia, kompetencji interpersonalnych. Klient nie musi obawiać się zatrudnienia osoby, która nie spełni jego oczekiwań.

Wszystko odbywa się też bez zbędnych formalności, bowiem klient formalnie nie zatrudnia pracownika, tylko zawiera umowę z firmą pośredniczącą. Znacząco ogranicza to ryzyko biznesowe i nie angażuje pracodawcy w obsługę kadrową, rozliczenia podatkowe, ubezpieczenia itd. Ogromnym ułatwieniem jest też to, że klient płaci najczęściej jedną fakturę zbiorczą za wynajętych pracowników (którzy prowadzą szczegółową ewidencję swojego czasu pracy).

Body Leasing dla firmy oznacza oszczędność czasu, pieniędzy, stresu, ryzyka biznesowego i formalności oraz gwarancję terminowej realizacji wymagającego projektu.

Korzyści z Body Leasingu dla pracownika

Nie należy sądzić, że korzyści z tej formy współpracy czerpie wyłącznie pracodawca.

Dużą zaletą Body Leasingu jest jego elastyczność. Pracownik może wybierać interesujące dla niego projekty, które w przyszłości pozwolą mu zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy i otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Zdobywanie różnorodnego doświadczenia, poszerzanie kompetencji w swojej dziedzinie, współpraca z firmami o różnych strukturach i kulturach organizacyjnych skutkuje nie tylko podnoszeniem umiejętności twardych, ale także miękkich.

Sporym ułatwieniem jest również fakt, że kandydat w firmie rekrutacyjnej przechodzi przez jeden proces rekrutacji i weryfikacji kompetencji. Nie musi także sam szukać atrakcyjnych dla niego ofert. Po szczegółowym określeniu jego umiejętności, doświadczenia, predyspozycji, stylu pracy i wymagań, otrzymuje on wyłącznie precyzyjnie dopasowane propozycje.

Ogromnym atutem jest także możliwość specjalizacji wertykalnej (w konkretnej branży) bez konieczności wiązania się na dłużej z jednym pracodawcą.

Możliwość współpracy z wieloma firmami przekłada się bezpośrednio na budowanie wizerunku specjalisty jako eksperta. Bogate portfolio projektów znacząco podnosi stawki. Nie należy bowiem zapominać o tym, że większe pieniądze zarabia się na kontrakcie, a nie na etacie.

Czy Body Leasing jest dla wszystkich?

Z pewnością nie. Muszą zaistnieć okoliczności, w których takie rozwiązanie będzie korzystne. Jeżeli dysponujemy czasem i mamy potrzebę uzupełnienia zespołu o specjalistę na stałe, wówczas zdecydowanie warto rozpocząć rekrutację wewnętrzną lub rozważyć skorzystanie z usług firmy rekrutacyjnej. Ważne, by jasno określić swoje potrzeby, cele i możliwości.